Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler)

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler)

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye İnfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Atasözü Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler)

Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler), insan ancak akrabası, yakınları, arkadaşları ile varlığını gösterir; önemli işler yapar. Bunlar olmazsa cılız ve güçsüzdür.

Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler) atasözünün anlamı

Bir ağacı güzel gösteren, verimli kılan, canlı tutan yaprakları, çiçekleri ve meyveleridir. Varlığını ancak bunlarla kanıtlar. İnsanlar da böyledir. İnsan ailesi, çocukları, yakınları ve dostları ile bir bütün oluşturup varlık gösterebilir. Eğer bunlardan mahrum olursa yapraksız, çiçeksiz ve meyvesiz bir ağaç gibi kalır ortada; cansız, kurumuş gibi, güçsüz ve verimsizdir.

İnsan tek başına mutlu olmaz. İnsanın çevresi mutsuz ise, bunun doğal sonucu olarak, oda mutsuz olur. İnsanın dostları, akrabaları ve sevenleri var ise bunlarla güç bulur, varlığını gösterir. Kişinin verimli olabilmesi ve önemli işler yapabilmesi ona yakın olanların yardım ve desteğiyle yakından ilgilidir. Bu yardım ve desteği çevresinden görmeyen insan güçsüz ve cılız olur.

Yalnızlık Allah'a özgüdür. İnsanlar ise daima başkalarıyla birlikte bulunur ve işlerini birlikte yaparlar. Yani başkalarının yardım ve katkılarına mutlaka ihtiyaç duyarlar. Yalnız başına olan kişiler güçsüz olurlar. Oysa sözgelimi bir annebabaya çocukları; bir müdüre memurları, bir patrona işçileri destek verir. Kişiler böyle olduğu gibi kuruluşlar da böyledir. Başarı, verimlilik, canlılık ve güzelliğin sırrı buradadır.

Birlik ve beraberliği oluşturma temennisinde kullanılır.
    Ağaç yaprağı ile güzeldir ile ilgili cümleler

Akrabasından nefret eden arkadaşıma ağaç yaprağı ile güzeldir dedim

2. İnfo üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)